Sağlık 7 Mayıs 2018, 16:26

Adet Krampları Neden Olur


Menstrüel kramplar | adet krampları başka bir deyişle dismenore olarak da adlandırılır, adet döngüsünden birkaç gün önce pelvisin alt kısmında ortaya çıkan ağrılardır. Ağrı, adet kanamasının başlangıcından 24 saat sonra daha yoğun olma eğilimindedir ve 2-3 gün sonra kaybolur. Genellikle sıkışık veya akut bir karaktere sahiptir, fakat aynı zamanda sıkıcı ve sürekli olabilir ve bazen sırt ve bacaklara kadar uzanır. Birçok kadın ayrıca sık idrara çıkma ihtiyacının yanı sıra baş ağrısı, mide bulantısı bazen kusma ve kabızlık veya ishalden şikayet eder. Adet krampları semptomları sinirlilik, depresyon ve abdominal gaz distansiyonu gibi belirtilere yol açar. Premenstrüel kan, uterus epitelyumundan ve aynı zamanda kandan ayrılan doku ve sıvılar tarafından oluşturulan parlak kırmızı veya koyu topaklar içerebilir.Menstrüel kramplar tanımlanabilir bir nedene sahip olmayabilir veya başka bir bozukluğun etkisiyle olabilir. Primer dismenore genellikle adolesan dönemde başlar ve hamilelikten sonra ve yaşla birlikte düzelebilir. Sekonder dismenore genellikle erişkin dönemde başlar. Olguların yaklaşık % 5-15’inde, kramplar o kadar güçlüdür ki, normal aktivitelere müdahale ederler ve çalışma performansının bozulmasına neden olurlar. Prostaglandinler uterusun kasılmalarına kan akışını azaltarak ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Ek olarak, prostaglandinler uterusun sinir uçlarını acıya daha duyarlı hale getirir. Fiziksel aktivite ve menstruasyonla ilgili kaygı eksikliği de ağrıya katkıda bulunabilir.

Endometriozis: normalde uterusun epitelini oluşturan doku uterustan uzaklaşır. Sekonder dismenorenin en sık nedenidir.
Fibromlar: Bu tümörler uterusta büyüyen kas ve fibröz dokudan oluşan iyi huylu tümörlerdir.
Adenomyozis: uterus duvarındaki endometrial dokunun neoformasyonları, adet sırasında genişleme ve şişmeye neden olur.

Bu tip genetik kusurlar, kistler ve yumurtalık tümörleri, pelvik enflamatuvar hastalık ve intrauterin aygıtlar bakır veya bir progestin kullanımı gibi sekonder dismenore gibi pek çok yaygın nedenleri vardır.Bazı kadınlarda ağrı serviks boyun- kanal arasında dar bir lümen nedeniyle, bir işlemin bir sonucu olarak gelişebilir. Genellikle ektopik gebelik, belirli bir noktada başlayan ve vajinal kanama ile birlikte olabilen sabit (non-kramp) olan ani bir ağrının oluşmasına neden olur. Ektopik hamilelik bozulursa, kadında baş dönmesi, kusurlar ve hızlı bir kalp atışı ya da bir çöküşe neden olur. Pelvisin enflamatuar hastalıklarında ağrı şiddetli hale gelebilir ve bir veya iki tarafta hissedilebilir. Dahası, kadınlarda püy, vajinal kanama veya her ikisine benzer kötü kokulu vajinal sekresyonlar olabilir. Bazen ateş, mide bulantısı veya kusma olabilir veya idrar yaparken veya cinsel ilişki sırasında ağrı hissedebilirler. Menstrüel kramplar farklı bir bozukluktan kaynaklanıyorsa tedavi etmek uygundur. Dar bir servikal kanal cerrahi olarak genişletilebilir. Bununla birlikte, bu müdahale genellikle sadece ağrının şiddetini geçici olarak hafifletir. Gerekirse, fibroid veya endometriotik odaklar nedeniyle kaldırılır.

Adet Kramplarına Ne İyi Gelir

• Uygun dinlenme ve uyku
• Düzenli fiziksel aktivite
• Pelvik bölgeye ısı uygulaması
• Az yağlı içerikli diyet rejimi

Bazen omega 3 yağ asitleri, keten tohumu, magnezyum, E vitamini, çinko ve B vitamini gibi gıda takviyeleri adet kramplarını dindirir.

Yazar Bilgileri

admin [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap