Sağlık 6 Mayıs 2018, 14:46

Bayılma Neden Olur


Bayılma, bilincini anlık olarak kaybetmektir. Daha sonra kişinin bilinci yerine gelir. Vücut hareketsiz ve bitkindir, üst ve alt ekstremite genellikle soğuk, zayıf nabız ve sığ solunum söz konusudur. Bazı insanlar bayılmadan önce baş dönmesi hisseder. Bazıları bulantı, terleme, bulanık görme veya sanal bir tünel görme, dudak veya parmak uçlarının karıncalanması, göğüs ağrısı veya çarpıntı gibi rahatsızlıklar yaşayabilir. Bazen soluk olan bir kişi, konvulsif bir krizi andıran kısa istemsiz kas kasılması gösterir. Bayılma her yaştan insanı etkileyebilir, ancak yaşamı tehdit eden nedenler yaşlılarda görülmektedir.

Bayılma Neden Olur

Bilinç kaybı, her zaman beyne sistemik kan akışında bir azalmanın sonucu olarak gelişir ve genel bir beyin fonksiyonu bozukluğuna işaret eder. Diğer durumlarda, akış yeterlidir, ancak kanın çalışması gereken yeterli miktarda oksijen veya glikoz içermez. Asıl bayılma nedeni, kanın beyne az gitmesidir. Beyne giden kan akışı, farklı sebeplerden dolayı azalabilir. Çoğu durumda, orijin, kanın kalbe normal dönüşünü engelleyen bir olaydır. Çoğu zaman bayılma; kalp pompası fonksiyonuna (genellikle bir kalp hastalığına işaret eder) müdahale eden bir hastalıktan kaynaklanır. İnme, beyne giden kan akışını azaltsa da, kan akışındaki bu düşüş beynin sadece bir bölümünü etkiler. Bu nedenle, inme nadiren, bilinç durumunun sürdürülmesinden sorumlu serebral bölümün bir katılımının olduğu bazı durumlarda hariç, bayılmaya neden olur.

• Güçlü duygusal etki-korku, ağrı ya da kan görmek
• Şiddetli öksürük veya zorlanma
• Uzun zaman ayakta durmak
• Gebelik
• Bazı ilaçların yan etkileri
• İdiyopatik nedeni tespit edilmedi

Bu yaygın nedenler hemen hemen daima ayakta durma pozisyonuna geçerken bayılmaya neden olur. Düşme anında beyne giden kan akışı artar, hızlı bir şekilde bilincin durumunu geri yükler, hatta birkaç dakika ya da birkaç saat boyunca devam ederse bu kez bir dezavantaj durumu söz konusu olur. Çoğu durumda asıl bayılma nedeni, kalbe kanın daha az geri dönüşüdür. Güçlü duygusal darbe veya şiddetli ağrı kalbe kan dönüşünü azaltır kan damarlarını genişletir ve kalp atış hızını yavaşlatır. Bu faktörlerin her ikisi de baş dönmesine ve bazen baygınlığa neden olur. Defekasyon veya idrara çıkma veya öksürme sırasında gösterilen yoğun çaba, göğüs basıncını arttırır. Göğüs basıncındaki bir artış, vagus siniri aktive edebilir ve ayrıca kanın kalbe dönüşünü azaltabilir bu da bayılma nedenidir.

Düşük kan şekeri- glikoz 100’ün altında- seviyeleri (hipoglisemi, hipoglisemi ) başlangıçta karışıklığa, baş dönmesine, titreme ve diğer semptomlara neden olur, ancak hipoglisemi şiddetli veya uzamış ise, bilinç kaybı da oluşabilir. Bu diğer semptomlar genellikle bayılmadan önce ortaya çıktığı için, hipoglisemik kişi genellikle dışarı çıkmadan önce bir dizi belirti alabilir. Bayılma neden olur sorusunun cevapları arasında;

1. Kardiyak valvulopatiler
2. daha yaygın olarak aort kapakçık sorunları
3. Yüksek Kalp hızı
4. Düşük kalp hızı
5. Bir kan pıhtısının ol açtığı arter tıkanıklığı
6. Kalp krizi veya kalp kasının diğer hastalıkları

da bayılma nedenleridir.

Bayılma Öncesinde şu belirtiler görülürse, hemen önlem alın:

1. Aşırı stres sonucu bulantı kusma
2. Göğüs ağrısı ve /veya çarpıntı
3. Yaşlılıktan kaynaklı sıra dışı belirtiler
4. Aşırı fiziksel aktivite sonrası bulantı baş dönmesi

Bayılma Nedeni İle Hastaneye Gittiğinizde doktorunuz şu yöntemlere başvuracaktır:

1. Elektrokardiyogram
2. Kan oksijen düzeylerinin ölçülmesi
3. Kan şekeri ölçümü
4. Bazen kalp ultrasonu
5. Bazen kan analizi
6. Merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) görüntüleme

Yazar Bilgileri

admin [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap