Sağlık 18 Aralık 2017, 17:31
Egzama Nedir?

Egzama Nedir?


Egzama, bir deri hastalığıdır, ortaya çıkma nedenleri çeşitlilik gösterebilir. Deride kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkarır. Çok fazla alt çeşidi bulunan egzamanın en çok görülen tipi “atopik dermatit” adıyla bilinen alerjik kökenli egzamadır. Tıpta bilinen adıyla dermatit olarak adlandırılan egzama çocuklarda ve büyüklerde görülür. Çocuklarda ciddi derecede görülen bu deri hastalığı bazen çok acı verici düzeylere ulaşabiliyor. Çok yaygın olmasına rağmen henüz kesin bir tedavisi bulunamayan bu hastalık oldukça rahatsızlık verici bir hastalıktır. Peki, egzama neden olur, egzama (dermatit) sebepleri nelerdir?

Egzama (dermatit) Sebepleri

Egzama hastalığının en çok bilinen sebepleri arasında kalıtsallık göze çarpmaktadır. Pek çok çeşidinde aynı şekilde seyreden egzama, kalıtsal yani genlerle taşınan bir deri hastalığı olabilir. Bunu teşhis edebilmek için çok iyi incelenmesi ve belirtilerinin araştırılması gerekir. Tedavide başarılı olmak adına sebebini bilmek ve o yönde tedavi etmek, önlem almak önemlidir.
Bazı egzamalar, temas egzama olarak bilinen dışarıdan uyaranla ortaya çıkan türlerdir. Dışarıdan kaynaklı egzamada kullanılan sabunlar, deterjanlar, kolonyalar, losyonlar, parfümler, giysiler, boyalar, makyaj ürünleri, lastik maddeler, kremler ve metal ürünler sebep olabiliyorlar. Bu tür maddelerle temas sonrasında ortaya kızarıklık ve kaşıntıyla birlikte egzama çıkabiliyor.
Egzamaya neden olan maddeler ortaya çıkışta farklılık yaratabiliyor. Ellerde oluşan egzamada sabun ve deterjanlar etkili olurken, yüzde makyaj malzemeleri ve kremler etkili oluyor. Vücutta ortaya çıkanlarda ise duş jeli ve sabunlar etkili oluyorlar. Saç diplerinde de egzama olabiliyor bunlarda ise kullanılan şampuan ve boyalar tetikliyor, ayaklardaki egzamalar ise terlik ve ayakkabılardan oluyor. Bu maddeler alerjik veya irritan mekanizmalar sayesinde egzama yapabiliyorlar. İrritan etki söz konusu olduğunda temastan hemen sonra egzama ortaya çıkarken, alerjik mekanizmada belli bir duyarlılık kazandıktan sonra egzama ortaya çıkıyor.

Bazı bitkiler cilde temas ettiğinde incir gibi bitkiler veya güneşe maruz kalma sonucunda egzama olabiliyor. Kış aylarında cildin kuruması egzama oluşumunu tetikler, dışarıdan kullanılan losyon veya kremler de egzamayı artırır. Ağız yoluyla alınan ilaçlar yapabilir, bazı ilaçlar ise güneşe karşı duyarlılığı artırdığı için güneş gören yerlerde egzama oluşumuna sebep olabilir (fotosensitif egzama)Egzama, alerjik bünyeye sahip kişilerde daha çok görülürler, bu kişilerde egzama atakları daha çok olur. Atopik dermatiti olan hastalarda polenler, tozlar, yiyecekler ve stres atakları daha sıklaştırıp şiddetlendirebilir. Bazı egzama türlerinde ise yılın bazı dönemlerinde su toplayan egzama türleri görülebilir.

Egzama Belirtileri

Egzama, ortaya çıkarken bir takım sinyaller verir, bu sinyaller araştırılıp incelenerek egzama olup olmadığına karar verilebilir. Peki nedir egzama (dermatit) belirtileri;

  • Egzamanın akut döneminde şişlik, kızarıklık ve küçük su toplayan kabarıklıklar oluşur, sulanan kabarıklar oluşur.
  • Deri üzerinde oluşan kabarıklıklar kaşıntı yapar ve hastalar bu kaşıntıdan çok dertlidirler.
  • Bazı hastaların derilerinde hiçbir kızarıklık ve kepeklenme görülmezken yalnızca kaşıntı ve yanma hissi olur.
  • İlk dönemde küçük Yakacık şeklinde kepeklenme oluşurken, kabuklanmalar ortaya çıkar. Kronik hale geçişte ise deriler kurur ve kalınlaşır kabuk kabuk atmaya başlar.
  • Deride renk değişikliği ortaya çıkar ve çatlamalar meydana gelir. Bu çatlamalar zamanla kanamaya başlayabilir ve oldukça fazla acı verir. Suya dokunamaz, bir şey tutamaz hale gelinir.

Egzama, iltihaplanmış olan deride kızarıklıklarla ortaya çıkar ve kaşıntı başlar dermatitin en belirgin özelliği olan kaşıntı ve kızarıklık dayanılmazdır. İltihaplı bölge kurumaya döner ve üzerinde sivilce tarzı oluşumlar oluşur, ara ara su toplar. Bu bölgede kaşıntı başlarsa enfeksiyonun olduğu bölge yayılmaya başlar, genişler ve ağrıyla birlikte deride kanama başlar. Kaşıntıyla beraber oluşan çatlaklardan içeri giren mikroplar dermatiti daha hızlandırır ve yayılma gücünü artırır, farklı hastalıkların oluşumuna zemin hazırlar.
Egzamanın çıktığı bölgeler, yüz ve baş derisidir, daha sonra kollarda ve bacaklarda görülür daha çok cildin katlanan bölgelerinde ve giysilerle temas eden bölgelerde görülür. Tahrişe açık bölgelerde çok fazla olur ve mikroplarla yayılımı artar.

Egzama (dermatit) Alternatif Tedavisi

Egzama, yaşam kalitesini düşüren ve rahatsız edici bir çeşit hastalıktır. Bu olumsuz şartlarda yaşamak ve mutlu bir hayat sürmek bazen zor olabiliyor. Çeşitli tedavi yolları ile bu elim rahatsızlıktan kurtulmak veya etkisini azaltmak mümkündür. egzama (dermatit) alternatif tedavisi çeşitli yollarla olmaktadır.

UVA+UVB (Tıbbi ışık tedavisi) ile yapılan tedavi, uzun süren egzamalar için kullanılabilir. Tahriş ve terlemeden oluşan türlerde kullanılabilir, zaman ve kaynak gerektiren bu tür tedaviler dermatologlar tarafından uygulanmalıdır. Uzman kişiler tarafından dikkatle uygulanmalıdır.

Fungoral şampuan ile yıkanarak boyun ve kafa bölgesinde egzama şikayeti olanlar sonuç alabilirler. Bu şampuanlar yetişkinler için uygundur ancak doktor tavsiyesi ile alınmalı ve kullanılmalıdır.

Yağ ile yıkama ve salisilat yağı kullanarak kaşıntılı ve kuru kafa derisini tedavi etmek mümkündür. Kuru deriyi nemlendiren ve kaşıntıyı gideren bu yağlar ile tedavi olmak mümkündür.
Egzama çoğu zaman yiyeceklerin tetiklemesi ile de atak yapabiliyor. Atak yapan ve kaşıntıyı artıran, alerjiyi hızlandıran yiyeceklerden uzak durarak egzamanın etkisini azaltabilirsiniz. Temas edildiğinde zarar veren maddelerle teması keserek yine egzamayı önleyebilirsiniz.

Egzama (dermatit) Tıbbi Tedavisi

Egzamadan kurtulmak için doktor tedavisi olması şarttır. Doktorunuzun vereceği ilaçlar ve tavsiyelerle oldukça eziyetli bu deri hastalığından kurtulabilirsiniz. Egzama (dermatit) tıbbi tedavisi dermatolog tarafından yapılır. Egzama aslında çok tehlikeli bir hastalık değildir ama insanın yaşam kalitesini azaltan ve acı çektiren bir hastalık olduğu için mutlaka çözümü bulunmalıdır. Egzamayı yapan neden bulunarak bu yolda bir çalışma yapılması ve tedavi yolu izlenmesi gerekir. Alerjik mi, genetik mi yoksa temas nedenli mi olduğuna bakıp ona göre tedavi edilmelidir. Doktora gittiğinizde size çeşitli kremler ve losyonlar verecektir.

Kuruyan cildi yumuşatmak için nemlendirici ve yağ içeren kremler ile kuruyan bölgeyi tekrar nemlendirmek mümkündür. Özellikle yulaf ekstresi içeren kremler egzamadan kuruyan cildi hızla nemlendirir ve tedavi eder. Doktor kuruyan cilt için günde 3-4 defa olacak şekilde sıvı yağ banyosu verecektir. Islak bandaj yöntemi ile tubifast bandajı ile kapatılan egzamalı bölge nemlenerek kaşıntıyı önler. Gece ortaya çıkan kaşıntıları önlemede bu bandaj çok etkilidir.

Dermatolog, size kortizon içeren kremler verecektir. Kaşınan ve kızaran cildin tedavisinde kortizonlu kremler çok etkilidir. Her gün düzenli olarak enfeksiyon olan bölgeye sürülen kortizonlu kremler bu bölgeyi yumuşatır, nemlendirir ve cildin kendini yenilemesini sağlar. Kortizonlu kremleri dikkatli kullandığınızda zararı olmaz, kaşıntı geçene kadar doktorun önerdiği biçimde kortizonlu krem kullanılır ve kaşıntı geçince ara verilir. Bu dönemde ise kimyasal içermeyen bir nemlendirici ile cildi beslemeye devam etmek gerekir. Bu kremler ise kortizon içermeyen fakat egzama için özel üretilen kremler olmalıdır. Bakterileri öldüren ve tedavi yanı olan kremlerden de faydalanılabilir.

Egzamayı içeriden yok etmek için antibiyotik tedavisi ile de desteklemek yararlı olabilir. Doktorunuz gerekli incelemeleri yaptıktan sonra karar vererek antibiyotik yazabilir, yanında kortizonlu kremler veya antibiyotikli kremler ile birlikte tam bir tedavi yolu izlenebilir.

Yazar Bilgileri

admin [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap