Sağlık 6 Mayıs 2018, 16:00

Erektil Disfonksiyon


Erektil Disfonksiyon Nedir

Erektil disfonksiyon cinsel ilişkide, erkeğin yeteri kadar sertleşememesi sorunudur ve çok önemlidir. Zira cinsel birleşmenin gerçekleşmesi için sertleşme şarttır, tatmin edici bir ereksiyon elde edememe veya sürdürememek erkek için özgüven eksikliği depresyon ve ilişkinin bitmesi gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bazen, tüm erkekler ereksiyon olmakta sorun yaşarlar ve bu koşullar normal kabul edilir. Yaş kaç olursa olsun, sürekli olmamak şartıyla ereksiyon sorunu veya Erektil disfonksiyon normaldir. Sürekli olduğunda ise bir takım psikolojik ve fiziksel sorunlara işaret eder. Erkeklerde görülen erektil disfonksiyon türleri şöyle olabilir: Anlık sertleşir sonra penis yine yumuşar.

Tutarsız ereksiyon

Amerika Birleşik Devletleri’nde, 40-70 yaşlarındaki erkeklerin yaklaşık yarısı bu durumdan bir şekilde etkilenmektedir ve bu oran yaşlanma ile artmaktadır. Bununla birlikte, ED yaşlanmanın normal bir parçası olarak kabul edilmez ve her yaşta iyi sonuçlarla tedavi edilebilir.
Erektil Disfonksiyon Neden Olur
Bir ereksiyon oluşması için, penis yeterli miktarda kan akması, giden kan akışının yavaşlaması, uygun bir şekilde penisden gelen ve ayrılan sinirlerin uygun bir fonksiyonu gereklidir. erkek seks hormonu testosteron ve cinsel dürtü yeterli olduğu halde, sertleşme olmuyorsa kesinlikle bir sorun olduğundan şüphe edilebilir. Çoğu ED olgusu, kan damarları veya penis sinirlerinin anormalliklerinden kaynaklanır. Diğer olası nedenler arasında hormonal bozukluklar, penisin yapısal bozuklukları, bazı ilaçların kullanımı ve psikolojik sorunlar yer alır. En yaygın spesifik nedenler şunlardır:

  • Arterleri penise doğru etkileyen arterlerin (ateroskleroz) indüksiyonu
  • Diabetes mellitus
  • Prostat ameliyatından kaynaklanan komplikasyonlar

Hipertansiyon veya genişlemiş prostatı tedavi etmek için kullanılan ilaçlar gibi bazı ilaçlar ve depresyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar gibi merkezi sinir sistemi üzerinde etkili olan ilaçlar sertleşme problemi nedenidir.

Önemli İp Uçları

  • Ereksiyon elde etmek için ara sıra yetersizlik oluşabilir ve bu durum erektil disfonksiyonun varlığına işaret etmez.
  • 65 yaşın altındaki erkeklerin ve 80 yaşın üzerindeki bazı erkeklerin yaklaşık yarısı, genellikle penetrasyon için yeterli ereksiyonu elde edebilir.
  • Düşük testosteron seviyeleri erektil disfonksiyona neden olmak yerine cinsel dürtüleri azaltma eğilimindedir.
  • İlaçların yan etkileri veya ilaç kombinasyonu penisin yeteri kadar sertleşmesini engelleyebilir.
  • Cinsel psikoterapi, erektil disfonksiyonun fiziksel bir sebebi olduğunda yardımcı olabilir.

Sertleşme Sorununun Diğer Nedenleri

Kan damarlarının bozuklukları

Ateroskleroz, kan akışını kısmen bacaklara (periferik vasküler hastalık) bloke edebilir. Genellikle, penise doğru yönlendirilen arterler de bloke olur, bunun sonucunda penise kan akışının azalması ve DE’nin gelişimi mümkün olur. Diyabet, yüksek kolesterol düzeyleri, arteriyel hipertansiyon ve sigara kullanımı ateroskleroza ve daha sonra da bu soruna yol açar. Bazen, kan damarlardan penise doğru hızla akar, penisteki kan basıncını düşürür ve bu nedenle ereksiyon (veno-oklüzif işlev bozukluğu) ortaya çıkar.

Sinirsel bozukluklar

Eğer penise data-direktif yollayan sinirler hasar görürse sertleşme problemi gelişebilir. Ateroskleroza neden olmasının yanı sıra diyabet, penisi besleyen sinirleri de etkileyebilir. Penisdeki sinirler prostat bezi boyunca ilerlediklerinden, prostat cerrahisi sıklıkla ED’ye neden olur.

ED: Erektil Disfonksiyon

ED’ye neden olan daha az yaygın sinir bozuklukları omurilik zedelenmesi multipl skleroz ve inme olarak çeşitlenir. Ek olarak, uzun mesafeler için kullanıldığında ortaya çıkabilecek kalça ve genital bölgelerdeki sinirler üzerinde uzun süreli baskı geçici sertleşme problemi yaratır.

Yazar Bilgileri

admin [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap