Sağlık 21 Mayıs 2018, 13:08

Erkeklerde Testosteron Düzeyi Düşerse Ne Olur


Testosteron erkeklerde en ehemmiyetli hormondur. Erkeklere has özelliklerin gelişiminden ve devamından mesuldür. Erkeklerde anne karnında iken testosteron yapımı başlar. 17 yaşına kadar testosteron yapımı çoğalmaya devam eder. Orta yaşlarda seviyeyi hafifçe eksilir. 80‘li yaşlarda testosteron seviyeyi yarı yarıya düşer. Bedende testosteron hormonunun yeterince üretilememesi sizi her yaşta etkileyebilir.
Ergenlik yarıyılında testosteron hormonunun çoğalmasıyla beraber ses kalınlaşır, sekse olan alaka çoğalır. Şayet puberte yarıyılında testosteron hormonu düşükse testisler ve penis ufak kalır, yüzde ve genital bölgede yeterince kıllanma oluşmaz. Bebeklikte oluşan kilo korunur, büyük ve eforlu adaleler oluşamaz.

30’lu yaşlardan sonra testosteron seviyeleri düşmeye başlar. Erişkin erkeklede testosteron seviyelerinde düşüklük oldukça sık görülür. Genellikle düşük testosteron şahısta besbelli bir belirti vermez. Seks isteğinde eksilme, ereksiyon meseleleri olabilir. Genel mutsuzluk hali ve depresif bulgular sıktır. Beden kıllanması eksilir. Meme dokusu gelişir. Adale dokusu cılızlar. Bedende yağlanma çoğalır. Kemiklerde zayıflama görülür. Kırmızı kan hücreleri eksilir.

Düşük testosteron ve bunalım arasında sıkı bir ilişki vardır. Yaş ierledikçe testosteron seviyesinde eksilme ve bunalım tehlikeyi çoğalır. Bitkinlik, irritabilite ve sekse olan alakanın eksilmesi bunalım belirtilerini artırabilir.

Bazen testosteron seviyesinin düşük olması infertilite Kısırlık sebebi olabilir. Sıhhatli sperm yapımı için yeterli bedende ölçüde testosteron olmalıdır. Bununla beraber rastgele bir sebeple testosteron rehabilitasyonu alıyorsanız, bu da sperm imalini negatif etkileyebilir. Bedende testosteron seviyeyi yüksekse, beyin sperm yapımı için zorunlu hormonların imalini durdurabilir.

Düşük testosteron, erektil bozukluklara iktidarsızlık neden olabilir. Bununla beraber düşük testosteron erektil bozukluk için tek neden olmayabilir. Erektil bozukluğu olan pek çok erkekte testosteron seviyeleri banaldir. Erektil bozukluk daha çok kalp ve dolaşım sisteminin bir bozukluğu olarak büyüyebilir. Testosteron dayanağı erektl bozukluğu düzenleyebilir. Fakat daha çok altta uyuyan neden rehabilitasyon edilmelidir.

Osteoporoz Kemik erimesi yalnızca bayanlara has bir problem değildir. Düşük testosteron kemik yoğunluğunda eksilmeye ve kırık tehlikesinde çoğalışa neden olabilir. Testosteron eforlu kemikler için zorunludur. Sigara ve içki kullanılması, hareketsizlik de osteoporoza katkıda bulunabilir.
Obezite ve düşük testosteron arasında iletişim vardır. Obez şahıslarda testosteron seviyeleri düşüktür. Ayrıca düşük testosteron obeziteye neden olur. Bu aşırıdan karın etrafı yağlanması anlamına gelmektedir. Karın etrafında yağ çoğalışına ve kolesterol seviyelerinde çoğalışa neden olur. Ayrıca düşük testosteron, bedenin insülne olan hassasiyetini eksiltir, bu da zamanla tip 2 diyabet büyüme tehlikesini artırır.

Yazar Bilgileri

admin [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap