Sağlık 27 Aralık 2017, 23:43

Hamilelikte Nefes Darlığı


Hamile olan kişiler normale oranla çok daha fazla oksijene ihtiyaç duymaktadır. Hamile olan bayanların genel olarak en sık karşılaşmakta olduğu sorunlardan birisi de nefes darlığıdır. Hamilelikte yaşanmakta olan nefes darlığı problemi geçici bir durumdur ve bu nefes darlığı anne karnındaki çocuğa hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Nefes darlığı problemi özellikle ikiz bebek bekleyen anne adaylarının daha sık yaşadığı bir sorundur. Nefes darlığı problemi genel olarak hamileliğin 16. Haftasında başlar ve hamileliğin son aylarında bebeğin doğum kanalına inmesi ile birlikte hafiflemeye başlar ve hamilelik sonrası kendiliğinden geçer.

Hamilelikte nefes darlığı olması normaldir ancak kalp çarpıntısı, dudak çevresinde morluk, solgun görünüm, kanlı öksürük, nefes alıp verirken göğüste acı hissetme ve astım hastalığı gibi sorunlar var ise mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir.

Hamilelikte Nefes Darlığı Durumunda Neler Yapmalısınız?

Hamilelik döneminde nefes darlığı problemi yaşıyorsanız ağır ve zorlayıcı işlerden uzak durmanızda fayda var. Normale oranla hareketlerinizi daha yavaş ve kontrollü yapmanız, otururken dik olarak oturmanız ve kendinizi fazla yormamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra gebelik döneminde yapılacak olan egzersiz ve sporlar nefes darlığı problemlerinde anne adaylarını rahatlatmaya büyük oranda yardımcı olmaktadır.

Hamilelikte Nefes Darlığını Azaltmak İçin Öneriler

Eğer sürekli bir rahatsızlığınız yok ise ve sadece hamilelikten kaynaklı nefes darlığı problemi yaşıyorsanız uygulayacağınız birkaç yöntem ile nefes darlığı problemini en az seviyeye düşürebilirsiniz. Hamilelik öncesi ciddi bir hastalığınız yok ise doktora gitmenize gerek kalmadan kendiniz de bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Hamilelikte nefes darlığı nasıl geçer sorusuna cevap arıyorsanız nefes darlığını azaltmak için aşağıda yer almakta olan bilgilerden yararlanabilirsiniz.

 • Düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapmanız gerekir.
 • Sigara içilen ortamlardan uzak durmanız ve kesinlikle sigara içmemeniz gerekir. Hamilelik öncesi sigara kullanıyor olsanız dahi hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için kesinlikle
 • hamilelik döneminde sigara tüketiminden uzak durulmalıdır.
 • Kapalı ortamlardan kaçınmanız gerekir.
 • Yorucu işlerden ve stresten uzak durmak daha sağlıklı ve rahat bir hamilelik dönemi geçirmenize yardımcı olur.
 • Nefes darlığında duruş pozisyonu da büyük ölçüde önem taşır. Bu sebepten dolayı mümkün olduğunca otururken ve yürürken dik durmaya özen göstermeniz gerekir.
 • Vücudun su kaybını önlemek amacı ile bol su tüketimi gerekir.
 • Giyilen kıyafetlerin bol ve rahat olmasına dikkat edilmesi gerekir.
 • Uyurken yüksek yastık kullanmak daha rahat nefes almaya yardımcı olmaktadır.
 • Baharatlı yiyeceklerden uzak durmak ve tüketimi azaltmak gerekir.
 • Terlemeye yol açabilecek sıcak ortamdan kaçılmalı, serin ortamlar tercih edilmelidir.
 • Bitkisel ilaç ve bitki çayı tüketimi de bazen nefes darlığı gibi problemlere yol açabilmektedir. Bu sebepten dolayı günlük tüketim miktarınızı doktor gözetimi altında yapmanızda fayda var.
 • Ağır kokulu parfüm ve oda spreyi gibi kokular nefes darlığına yol açabildiğinden dolayı hamilelik süreci boyunca bu tarz kokulardan uzak durulmalı

Hamilelikte Nefes Darlığı Sebepleri

Hamilelikte normal bir durum olarak algılanan nefes darlığı problemi eğer kronik bir rahatsızlık yok ise pek çok sebepten dolayı kaynaklanabilmektedir. Hamilelik nedeni ile aşırı kilo alma, bebeğin anne karnı içerisinde büyümesi ile diyaframa baskı uygulaması, bebeğin anneden oksijen alması, demir eksikliği, progesteron hormonunun artış göstermesi, bebeğin suyunun fazla olması ve bebeğin rahim içerisinde yüksek yerde durması gibi pek çok etken hamilelikte nefes darlığı problemine yol açabilmektedir. Doğal yöntemler ile hareketlerinize dikkat ederek nefes darlığı sorununu kendi başınıza azaltabilmeniz mümkün.

Yazar Bilgileri

admin [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap