Sağlık 6 Mayıs 2018, 18:30

İdrarda Yanma Nedenleri


Mesanede oluşacak bir delinme idrarda yanma nedenidir. Ağrı ve yanma beraber de görülebilir. bu durum her yaştan insanları etkileyebilir. İdrar yaparken yanma veya ağrı genellikle idrar yolu veya mesanenin iltihaplanması sonucu oluşur. Kadınlarda, vajina veya vajinal orifis çevresindeki bölgenin iltihabı nedeniyle de idrarda yanma gerçekleşebilir. Yanmaya veya ağrılığa neden olan iltihap genellikle enfeksiyondan kaynaklanır, ancak bazen bulaşıcı olmayan durumlar tarafından meydana gelebilir.

İdrarda Yanma Neden Olur

• Mesane enfeksiyonu (sistit)
• Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa bağlı üretrit

İdrara çıkarken ağrı veya yanma şikayeti olanların hemen bir doktora başvurması yararlı olabilir. Enfeksiyonlar bilindiği gibi hızla yayılırlar, bu yayılma daha fazlalaşıp idrar yollarına ve oradan böbreklere kadar çıkabileceği için idrarda ağrı ve yanma ciddiye alınmalıdır. İdrarda yanma ile beraber görülen aşağıdaki semptomlar durumu daha da kötüleştirir:

• Ateş
• Sırt veya bel ağrısı
• Anamnez
• Bağışıklık sistemi bozuklukları
• Relaps
• İdrar anormalliği

Bağışıklık sistemi bozukluğu olan bireyler ve uyarılan gebe kadınlar daha hassastır ve daha erken doktora gitmelidir.

İdrar Yollarında Yanma ve Doktor Yaklaşımı

İlk olarak, doktor hastanın semptomları hakkında ve tıbbi öyküsü hakkında bilgi ister. Fizik muayene ve anamnez sonuçlarına dayanarak teşhis koymaya çalışır.Doktorunuz geçmişte benzer semptomlar olup olmadığını soracaktır mesela daha önce de sık sık idrar yollarında yanma gerçekleşti mi?

Tehlikeli durumlar:

1. İdrar kanlıysa opak veya kötü kokuluysa
2. Sekresyonlar varsa
3. Yakın zamanda korunmasız seks yapıldıysa
4. Potansiyel olarak rahatsız edici maddeler genitallere uygulandıysa
5. Yakın zamanda bir mesane kateteri yerleştirildiyse

doktorunuz bunları bilmek isteyecektir.

Kadınlarda, fizik muayene genellikle pelvisin incelenmesini ve MST’nin araştırılmasında servikal ve vajinal sıvı örneklerinin alınmasını içerir. Erkeklerde, penis salgıları için muayene edilir ve doktor prostatı incelemek için bir digito-rektal tarama yapar. Semptomlar pubik kemiğin hemen üstünde daha belirgin ise, sebep bir mesane enfeksiyonu olabilir. Semptom orifis seviyesinde semptomlar daha şiddetli ise, üretrit olabilir. Erkeklerde penil sekresyonlar sıklıkla üretrit nedeniyle oluşur. Yanma esas olarak vajinada hissedilirse ve sekresyon varsa, vajinit olabilir.

İdrar Yollarında Yanma Tedavisi

İdrar Yollarında Yanma Tedavisi çoğu zaman bir enfeksiyon kaynaklı olduğu için, enfeksiyonu yok etmeye odaklı tedavidir. Şiddetli ağrı durumunda doktorunuz antibiyotiklerin etkisini beklerken semptomları biraz daha hafifletmek için bir veya iki günlüğüne fenazopiridin uygulayabilir. Bu ilaç idrarda kırmızımsı/turuncu bir renk alır. Bunun dışında sistit bir nevi mesane enfeksiyonudur ve kadınlarda daha çok görülmektedir, kadınların bu tür enfeksiyonlardan etkilenme oranı erkeklerden daha fazladır, çünkü kadınların yaratılış itibari ile üreme sistemleri mikroplara karşı daha az dirençlidir. Bu tür hastalıklara kapılmamak için kadınların sürekli olarak hijyene dikkat etmeleri gerekir, anüs ve vajina temizliği her gün mutlaka sabunlu su ile yapılmalıdır.

Yazar Bilgileri

admin [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap