Sağlık 29 Aralık 2017, 15:59

Kalp Çarpıntısı Ve Nefes Darlığı


Genel olarak sinirsel durumlarda ortaya çıkmakta olan kalp çarpıntısı ve nefes darlığı problemi pek çok insanda olabilmektedir. Kalp çarpıntısında kişi kalp atışının normalden hızlı olmasını kendisi bizzat hissedebilmektedir. Kalp çarpıntısı nefes darlığı ile birlikte gerçekleştiği durumda ortaya kötü sonuçlar çıkabilmektedir.

Kalp çarpıntısı ve nefes darlığı korku, endişe, stres, alkol ve spor sonrası aniden oluşabilmektedir. Kalp çarpıntısı ve nefes darlığının ne zaman ortaya çıkacağı bilinmez ve bu ataklar genel olarak anlık bir şekilde kısa süreli gerçekleşir. Kalp çarpıntısı ve nefes darlığı psikolojik olarak kaynaklanmakta olan geçici bir durum olabileceği gibi aynı zamanda önemli hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Bu sebepten dolayı doktora danışmanızda fayda var. Kalp çarpıntılarının başlıca belirtileri arasında kalpte tekleme ve ritim bozukluğu, göğüs sıkışması, göz kararması, baş dönmesi ve terleme gibi durumlar gözlemlenebilmektedir.

Özellikle hamilelik döneminde kalp çarpıntısı ve nefes darlığı en çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Kısa bir süre içerisinde gerçekleşmekte olan çarpıntı ve nefes darlığı kendiliğinden geçebilmektedir. Progesteron hormonunun hamilelik döneminde artış göstermesi beraberinde çeşitli duygusal değişimlere yol açmaktadır. Bu durum da kalp çarpıntısına ve beraberinde nefes darlığına sebebiyet verebilmektedir. Rahatlama egzersizleri ve stresli ortamlardan uzak durmak bu rahatsızlıkları en az seviyede yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Kalp çarpıntısının beraberinde mide bulantısı da var ise mutlaka doktora danışmanızda fayda var. Çünkü kalp çarpıntısı ve mide bulantısının beraber yaşanması ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilmektedir. Beslenme alışkanlığı ve kafein içermekte olan içecekler kalp çarpıntısı ve mide bulantısını tetikleyen başlıca etkenler arasında yer almaktadır. Kalp çarpıntısı ve mide bulantısı kimi zaman tamamen fiziksel nedenlere bağlı olarak meydana gelebileceği gibi kimi zaman da tamamen ruhsal duruma bağlı olarak meydana gelebilmektedir.

Kalp Çarpıntısı Ve Nefes Darlığı Nedenleri

Kalp çarpıntısı ve nefes darlığını tetikleyen pek çok sebep olabilmektedir. Fazla kilolar, uyku problemi, beslenme, stres, sinir, kansızlık, korku, vitamin eksikliği, kan şekerinin düşmesi, troid sorunu ve heyecan kalp çarpıntısı ve nefes darlığını tetikleyen başlıca etkenlerin arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra kandaki oksijen seviyesinin düşmesi, kalp hastalıkları, fazla kafein tüketimi, alkol ve çeşitli uyarıcı maddelerin kullanımı da kalp çarpıntısı ve nefes darlığının oluşumunda etki göstermekte olan unsurlar arasında yer almaktadır.

Kalp Çarpıntısı Ve Nefes Darlığına Ne İyi Gelir

Kalp çarpıntısı ile beraber nefes darlığı problemi yaşamakta olan kişilerde doktor kontrolünden sonra herhangi bir rahatsızlık durumu bulunmaz ise kişi bu problemi yaşamamak adına kendisi de bazı tedbirler alabilir.

Beslenmesine ve kilo orantısına dikkat etmek, düzenli uyku zamanı belirlemek, stresten uzak durmak ve alkol tüketimini en az seviyeye düşürmek kişilerin kalp çarpıntısı ve nefes darlığı problemine karşı alabileceği başlıca tedbirler arasında yer almaktadır.

Kalp Çarpıntısı Ve Nefes Darlığı Nasıl Geçer

Kalp çarpıntısı ve nefes darlığı probleminde kişinin bilinci ve davranışları büyük ölçüde önem taşımaktadır. Sürekli olarak bu problem ile karşı karşıya gelen bir kişi kalp çarpıntısı ve nefes darlığı yaşadığı anda sakin olmalı ve asla panik yapmamalıdır. Kalp çarpıntısına karşı soğuk içecekler tüketmek ve öksürmeyi denemek de önemli derecede fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra düzenli olarak spor yapmak, alkol ve sigara tüketimini azaltmak da en büyük yardımcınız olacaktır.

Bitkisel tedavi de bir çözüm kaynağı olabilir. Evinizde kendiniz hazırlayarak tüketeceğiniz bazı bitkisel içecekler sağlığınız açısından yarar sağlamaktadır.

Yazar Bilgileri

admin [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap