Sağlık 30 Mayıs 2018, 12:00

Karaciğer Sıhhati


Karaciğer, sıhhatli bir hayat sürebilmemiz için dikkat etmemiz gereken en ehemmiyetli uzuvlarımızdan biri. Bedenin detoksifikasyon harekâtını reelleştiren karaciğer, yağ, protein ve şeker balansını sağlar, kan yapımını dayanaklar, beden ısısını ayarlar ve su üretir. Beden sıhhatini ehemmiyetli derecede etkileyen ve rahatsızlandığında negatif neticeler yaratabilen karaciğerin sıhhatini gözetmek için bir ekip temkinler alabilirsiniz.

Karaciğerin Sıhhatini Gözetmek için Yapılması Gerekenler

  • Karaciğerin sıhhatini negatif etkileyen en ehemmiyetli şeylerden biri içki kullanımı. İçki siroza neden olduğu gibi yağlı karaciğer hastalığına da yol açabilir. Bu surattan karaciğerinizi gözetmek istiyorsanız içki tüketimini asgariye indirebilir ya da tamamen vazgeçebilirsiniz.
  • Karaciğer sıhhatini negatif etkileyen şeylerden biri de afaki antibiyotik ve ilaç kullanımı. İlaçlar karaciğeri yorar ve toksik tesirleri suratından karaciğer hücrelerini öldürür. Afaki ya da çok sık antibiyotik ve ilaç kullanımı uzun vadede karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Hekim teklifi olmadan ilaç kullanmamalı, ilaçlara müracaat etmek yerine natürel usuller ile korunmaya çalışabilirsiniz.
  • Gün içinde harcanan besinler karaciğeri doğrudan tesirler. Başta kızartmalar, fast food mahsulleri olmak üzere sıhhatsiz yiyecekler karaciğerin yağlanmasına neden olur. Yanlış ve sıhhatsiz beslenme kumpası karaciğerinizin sonunu getirebilir. Şekerli besinler, fazla tuz tüketimi, işlenmiş mahsuller, katkı maddeli besinler, kızartma ve fast foodlar karaciğerinizi negatif etkileyeceği için bu tip besinleri beslenme programınızdan tamamen çıkarabilirsiniz.
  • Kumpaslı egzersiz yapmak adale gelişiminizi pozitif güzergahta etkilediği gibi karaciğer yağlanmasının da önüne geçebilir. Haftada asgari 3 gün egzersiz ya da yürüyüş yaparak karaciğer sağlığınıza gözetebilirsiniz.
  • Hepatit B ve C aşılarını olmak karaciğer sıhhatini gözeten usullerden bir ötekiyi. Hepatit A, B ve C virüsleri şayet karaciğere yerleşirse muhtelif enfeksiyonlara neden olabilirler ve şayet rehabilitasyon edilemezlerse karaciğer noksanlığına yol açabilirler. Virüslerin bulaşmasını yasaklamak için korunmasız cinsel ilişkiden uzak durulmalı, aşıları yapılmalı ve şahsi hijyen kaidelerine dikkat edilmelidir.
  • A ve B vitamini kapsayan besinler karaciğer arkadaşıdır. İdrar söktürür ve antioksidan misyonu görerek karaciğeri gözetir. Kumpaslı olarak bu vitaminleri kapsayan besinleri harcayabilirsiniz.
  • Yaşam şeklinizin de karaciğeriniz üzerinde tesirleri büyük. Yoğun, yorucu ve stresli bir yaşam karaciğerinizi yorarak rahatsızlanmasına neden olabilir. Bu surattan kumpaslı ve daha balanslı bir yaşam seçim ederek hem genel hem de karaciğer sağlığınıza gözetebilirsiniz.

Yazar Bilgileri

admin [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap