Sağlık 5 Mayıs 2018, 21:00

Karatay Diyeti


Karatay diyeti Prof. Dr. Canan Karatay’ın sıhhatli ve uzun hayat sürme emelini destekleyen, diyetten çok beslenme şeklidir. Karatay diyetinin en ehemmiyetli kaideyi tatlı zehirler olarak adlandırdığı un ve şeker mahsullerinin netlikle beslenme alışkanlığından kaldırılmasıdır.

Canan Karatay’ın bu diyetinde kilo verdikten sonra beslenme kumpasınıza diyetteki ehemmiyetli kaidelere dikkat ederek devam ettiğiniz sürece, netlikle verdiğiniz kiloları geri almadan sıhhatli bedene kavuşacaksınız.

Karatay diyetinde bahsedilen en ehemmiyetli noktalardan biri de natürel ve mevsimsel mahsullerin bedene girmesidir. Ne yerseniz o dolaysız bedeninizde tesir yaratacaktır. Sıhhatli beslenmek sıhhatli yaşamın ve yaşanacak iyi günlerin olduğunun ispatıdır.

Canan Karatay Diyeti Nedir?

Karatay diyeti ismini Prof. Dr. Canan Karatay’dan almaktadır. Bu diyet cinsinde ehemmiyetli ve sadık kalınması gereken iki nokta mevzubahisidir. Kilo almanın reel nedenlerinden olan ekmek ve şeker bu perhiz listesinde asla bulunmamaktadır. Ekmek yerine daha besleyici mahsuller harcayarak kilo vermek basitleşmektedir. Ekmek ve şeker Canan Karatay’a göre “tatlı zehirler” olarak nitelendirilmektedir.

Canan Karatay bu beslenme biçimini yaşamınıza indekslemenizi önermektedir. Artık ekmeksiz ve şekersiz bir yaşam sürmeniz halinde diyetten sonra kiloların geri alınmasının yasaklanacağını korunmaktadır. Bu biçimde sıhhatli ve uzun yaşamanın reçetesini bizlere sunmaktadır. Tatlı ve ekmek seçeneği besinler yiyerek hem doymak hem de şeker gereksinimini karşılamak olasıdır. Bu cins beslenme biçimine başlayan bir birey bunu devam ettirirse kilo almadan sıhhatli ve uzun yaşamış olacaktır.

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Karatay diyeti sık sık yemeden, yalnızca 2 ya da 3 öğünle günü bitirerek yapılmaktadır. Karatay’a göre yağ hücreleri ile kalp ve mide gibi uzuvların salgıladığı leptin hormonu, yemekten 4 saat sonra başka bir deyişle öğün aralarında salgılanmakta ve beyne tokluk sinyali vererek yağ yakımına neden olmaktadır. Sık sık yemek yendiğinde, başka bir deyişle ara öğünlerde bir şeyler atıştırıldığında leptin hormonunun vazifeyi yasaklanarak yağ yakımına mani olunmaktadır. Sık sık yemek yemek leptin hormonunun eksilmesine ve insülin mukavemetinin çoğalmasına neden olan bir vaziyettir.

Sık sık yemek yendiğinde karaciğer ve pankreas yorulmaktadır. Yiyecekler şekersiz olduğu sürece leptin hormonu etkilenmemektedir. Ara öğünlerde su, kahve, süt gibi şekersiz ve kalorisiz meşrubatlar içebilirsiniz. Karatay diyeti günde 3 öğün yemek yemek, sabah kahvaltısının bol proteinli ve sağlam yapılması ile akşam yemeğine doğru öğünlerin sadeleştirilmesi üzerine heyetidir.

Karatay Diyetinde Yasak Olan Yiyecekler Nelerdir?

Karatay diyetinde her türlü un mahsulü ve şeker mahsulü menedilmiştir. Tüm hububat grubu başka bir deyişle ekmeğin hiçbir çeşidi yenmemelidir. Şeker kapsayan her türlü mahsul misalin, içecek, kavun, üzüm, muz, incir, karpuz, patates, pirinç, pişmiş havuç perhiz zamanınca asla yenmemelidir. Bunun yanında; market yoğurdu, margarin, Ayçiçek yağı, mısırözü yağı zeytinyağı ve sıhhatli değişik yağlar seçim edilmelidir, içkili ve asitli meşrubatlar, kavrulmuş kuruyemişler, suni tatlandırıcı kapsayan her mahsul, hazır meyveli yoğurtlar, marketteki natürel civarında yetişmemiş yumurta ve tavuklar Karatay diyetind eyer almayan yiyeceklerdir.

Yukarıyada bahsettiğimiz yiyeceklerden sakınarak perhiz listesine geçim sağladığınızda kilolarınızı sıhhatli bir biçimde vermeniz olasıdır. Kilo verdikten ve diyetinizi bitirdikten sonra da bu beslenme biçimine sadık kalarak kilo almadan sıhhatli yaşamanız olasıdır.

Karatay Diyeti Örnek Plan

Sizlere Canan Karatay diyetinin esas olarak anlamından ve asla yenmemesi gereken yiyeceklerden bahsettikten sonra şimdi de misal bir liste ile bu beslenme cinsini iyice kavramaya çalışalım. Size vereceğimiz bir haftalık bu misal liste sayesinde, Karatay diyetinin bütün olarak ne olduğu kafanızda netleşecektir. Vereceğimiz bu listedeki miktarlar genel olarak birer ideal porsiyon olmalıdır.

Birinci Gün
Kahvaltı: 2 adet yumurta veya 2 yumurtalı menemen, istediğiniz ölçüde tuzsuz siyah ya da yeşil zeytin, kuru meyvelerden bir avuç, tuzsuz peynir, şekersiz çay.
Öğle: Haşlanmış kırmızı et, bol yeşillikli zeytinyağlı salata, zeytinyağlı bir çeşit sebze yemeği, tuzsuz ayran, yemekten sonra istenirse rastgele bir nebat çayı.
Akşam: Izgara tavuk, mevsimsel yeşillik kapsayan salata.

İkinci Gün
Kahvaltı: Haşlanmış 2 tane yumurta, istenilen ölçüde siyah veya yeşil zeytin, labne peyniri veya tuzsuz peynir, yeşil biber, maydanoz, domates, meşrubat olarak süt veya şekersiz nebat çayı, kavrulmamış fındık ve ceviz.
Öğle: Zeytinyağlı sebze yemeği ya da barbunya, istediğiniz kadar yoğurt.
Akşam: Haşlanmış tavuk eti veya kırmızı et, bol sirkeli veya limonlu salata, bir elma.

Üçüncü Gün
Kahvaltı: Tereyağında ya da zeytinyağında 2 yumurtayla yapılmış menemen, labne peyniri veya tuzsuz beyaz peynir, kavrulmamış ceviz, fındık, Antep fıstığı, şekersiz seçim edilen bir nebat çayı.
Öğle: Izgara köfte, konut üretimi yoğurt, zeytinyağlı mevsimsel bir sebze yemeği, limonlu veya sirkeli salata, tuzsuz ayran ya da şekersiz meyve suyu.
Akşam: Kuzu eti bonfile veya bonfile, zeytinyağlı mevsimsel bir sebze misalin fasulye ya da enginar, bol limonlu ve zeytinyağlı salata.

Dördüncü Gün
Kahvaltı: 2 adet yumurta ile yapılmış omlet veya menemen, labne peyniri ya da tuzsuz peynir, istenilen ölçüde siyah-yeşil zeytin, yeşil biber, kavrulmamış ham biçimde ceviz, veya badem, şekersiz nebat çayı.
Öğle: Bonfile ızgara veya ızgara tavuk, zeytinyağlı pırasa ya da kereviz gibi mevsimlik sebze yemeği, domates, konut yoğurdu ve bir kaşık keten tohumu, su.
Akşam: Izgara tavuk eti, zeytinyağlı barbunya veya zeytinyağlı sebze yemeği, bol yeşillikli salata, rendelenmiş biçimde limonlu havuç, turp, ayran.

Beşinci Gün
Kahvaltı: 2 yumurtalı tuzsuz peynirli omlet, bol yeşil ve siyah zeytin, maydanoz, kırmızı biber, domates, roka, biber, kavrulmamış ceviz, badem veya fındık, fıstık, şekersiz yeşil çay.
Öğle: Izgara balık, közlenmiş yeşil ve kırmızıbiber, domates, rendelenmiş limonlu turp, tuzsuz ayran.
Akşam: Izgara köfte, konut yoğurdu, bol salata, zeytinyağlı semizotu veya sebze yemeği, bol su.

Altıncı Gün
Kahvaltı: 2 adet yumurtalı menemen veya haşlanmış yumurta, tuzsuz beyaz peynir, domates, ham ceviz, fındık, bir kadeh süt.
Öğle: Izgara bonfile, yoğurtlu semizotu salatası üzerine bir kaşık keten tohumu.
Akşam: Izgara balık, rendelenmiş turp, kırmızı soğan, bol yeşillikli salata, roka, bir elma.

Yedinci Gün
Kahvaltı: tuzsuz peynirle ve 2 yumurtayla yapılmış omlet, domates, yeşil ve siyah zeytin, biber, maydanoz, ceviz, ham badem, şekersiz çay.
Öğle: Şiş kebap veya ızgara et, sirkeli çoban salatası, zeytinyağlı bakla veya sebze yemeği.
Akşam: Izgara balık, taze yeşilliklerle yapılmış limonlu veya sirkeli salata, közlenmiş kırmızı ve yeşil biber.

Karatay Diyetinin Kaideleri Nelerdir?

Karatay diyetinde kilo vermeyi ve sıhhatli olmayı kasteden yalnızca perhiz için değil insanın yaşamı süresince yapması gereken kaideler mevcuttur. Canan Karatay bu kuralar dahilinde diyetini oluşturmuş ve kilo vermeyi taahhüt etmiştir.

• Günde en fazla 3 öğün beslenilmelidir.
• Sabah kahvaltı protein açısından zengin ve besleyici olmalıdır.
• Her gün en az 2 litre su içilmelidir.
• Her gün 30 dk yürüyüş yapılmalıdır.
• Öğünler arasında en az 4 saat bulunmalıdır.
• İşlenmiş ve katkı maddesi kapsayan hiçbir mahsul harcanmamalıdır.
• Yenilen mahsuller mevsimine göre seçilmelidir.
• Akşam saat 20:00’den sonra hiçbir şey yenmemelidir.

Karatay Diyetinin Yararları Nelerdir?

Karatay diyeti reelinde erişilebilir ve insanın yaşamı süresince sadık kalması gereken bir beslenme stilidir. Zira Karatay diyetinde en ehemmiyetli kaidelerden biri yediğiniz mahsullerin natürel ve mevsimsel olmasıdır. İçerisinde katkı maddesi bulunan hiçbir kutuya girmiş mahsulün yenmemesi gerekmektedir.

Günde sadece 2 veya 3 öğün yenmesi leptin hormonunun işlevini kazanmasını başka bir deyişle yağ yakımını sağlamasını kastetmektedir. Perhizde bulunan yemekler hafif ve aşırısının hasarı olmayan gıdalardır. Bu surattan porsiyonlarınızı kaideler dahilindeki besinler için artırabilirsiniz. Bu sayede de değişik perhiz programları gibi aç kalmadan günü bitirmiş olacaksınız. Bunun yanında perhiz yaparken her gün kumpaslı yürüyüş yaparak sıhhatli kilo verecek ve belki de sporu yaşamınıza dahil ederek sıhhatle yaşamaya başlayacaksınız.

Yazar Bilgileri

admin [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap