Sağlık 9 Mayıs 2018, 18:06

Kötü Ağız Kokusu


Bazı hastalıklar kötü ağız kokusu olarak belirti gösterir, ancak bu kokular genellikle güçlü değildir. Karaciğer yetmezliği olduğunda nefes çürük yumurta gibi kokar.
Böbrek yetmezliği varsa idrar ya da amonyak gibi bir nefes kokusu vardır. Diyabet hastalarının nefes kokusu aseton kokusuna benziyor.

• Parodontopatie
• Kötü kokulara neden olan dildeki bakteriler
• Bazı yiyecekler ve alkollü içecekler
• Tütün kullanımı

Ağız kokusu, genellikle ağızdaki bazı bakterilerin, yutulan gıdaların parçacıkları üzerindeki etkisinden kaynaklanır. Bu bakteriler bu parçacıkları fermentasyonla kötü kokulu maddelere dönüştürürler. Periodontal hastalıklar diş eti ve diş kökünün dış tabakası gibi dişleri çevreleyen ve destekleyen yapıları tahrip eder ve esas olarak belirli bakterilerin birikmesinden sonra ortaya çıkar. Bu bakteriler dişleri çevreleyen ceplerde çoğalır ve aynı zamanda periodontal hastalık olmayanlarda bile dilin arkasında yeniden çoğalabilir. Ayrıca tükürük akışı bazı hastalıkların neden olduğu veya bazı ilaçların, ağız kuruluğunun neden olduğu tükürük asitlerinin azalmış olmasından dolayı katlanarak büyüyebilirler. Sindirimden sonra, soğan veya sarımsak gibi bazı gıdaların veya baharatların kokusu kandan akciğere geçer. Kötü kokular daha sonra dışarı verilir ve başkalarına tatsız olabilir. Örneğin, sarımsak kokusu saatler sonra bile aynı kötü kokuyu yayar.

• Paranazal sinüslerin veya akciğerlerin enfeksiyonları
• Burun boşluğu, ağız veya boğaz kanseri
• Burunda yabancı cisimler
• Kötü kokuya yol açar.

Birçok insan ağız kokusunun gastrointestinal bozukluklardan kaynaklandığını düşünür, fakat gerçekte bu nadirdir, çünkü boğazı mide ile bağlayan kas kanalı (özofagus) normalde çöker. Kötü nefes kötü sindirim ile eşanlamlı değildir, ya da bir kişinin sindirim sistemi veya bağırsak fonksiyonlarının kötü olduğunun bir işareti değildir. Ağız kokusu nadiren doktor veya diş hekimi ile acil görüşmeyi gerektirir.

• Yüksek ateş
• Burun kanaması
• Ağızda görünen veya hissedilebilen lezyonlar

Doktor, hastanın semptomları ve tıbbi öyküsü hakkındaki bilgi almak için hastaya bazı sorular sorabilir. Semptomların işaret ettiği rahatsızlıkların kökeni belirlenir ve tedavi ona göre şekillenir. Kötü ağız kokusu her şeyden önce, gastrointestinal doğanın bozukluklarına bağlı değildir. Kötü ağız kokusunu gidermek için dil ve dişler kimyasal yollarla temizlenebilir özellikle, klorheksidin gibi antiseptik kimyasallara dayanan veya mentol gibi kötü kokuları maskeleyebilen gargaralar durumun iyileştirilmesini sağlayabilir. Bununla birlikte, ağız gargaralarının anti-halitoz ( ağız kokusunu giderme özelliği ) etkisi tartışmalıdır. Diş fırçasının ve diş ipinin doğru kullanılması ile kötü ağız kokusu büyük oranda giderilebilir. Diş hekimine periyodik olarak yapılan ziyaretlerle, diş eti iltihabı oluşması önlenebilir.

Kötü Ağız Kokusunu Gidermek için:

Bol su için ağzınız kurumasın. Su ve tükürük ağız boşluğunu ve dişleri temizlemeye yardımcı olarak, bakterilerin çıkarılmasını kolaylaştırır. Uyandıktan hemen sonra dişlerinizi fırçalayın. Sabahları, tükürük akışı, tükürük akışının fizyolojik olarak azalması nedeniyle özellikle yaygın bir fenomendir . Bu nedenle uyandıktan sonra diş macunu ve diş fırçasının kullanılması tavsiye edilir. Ağız hijyenine özellikle dikkat edin. Dişlerinizi günde en az üç kez ve her atıştırmadan sonra fırçalayın. Dişlerinizi diş macunu ve fırça ile dikkatlice fırçaladıktan sonra, ağzınızı nazik ve ferahlatıcı gargaralarla yıkayın. Diş iplerini günde en az bir kez kullanın. Kötü nefes kötü ağız hijyenine bağlıdır. Diş çürümelerini önlemek için florür bakımından zengin diş macunu kullanın.

Yazar Bilgileri

admin [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap