Sağlık 5 Ocak 2018, 03:00

Nefes Darlığı


Günümüzde nefes darlığı en sık karşılaşılmakta olan rahatsızlıklardan biridir ve her yaştan kişide bu durum gözlemlenebilmektedir. Nefes darlığı aniden belirti gösteren ve kişilerin nefes alma zorluğu çekerek yeteri kadar nefes alamaması durumudur. Nefes darlığının pek çok sebebi bulunabilmektedir. Nefes darlığı yaşayan bir kişinin mutlaka uzman bir doktora danışmasında fayda var. Çünkü nefes darlığı bazen beraberinde bazı hastalıkları da getirebilmektedir. Nefes darlığının tekrar ettiği sıklık da tespit açısından büyük ölçüde önem taşımaktadır. Eğer kişi uzun süreli nefes darlığı yaşıyor ise kişinin yaşamı da önemli derecede olumsuz olarak etkilenebilmektedir.

Nefes darlığının başlıca nedenleri arasında kalp rahatsızlıkları, akciğer ve solunum yolu rahatsızlıkları, panik atak ve psikolojik rahatsızlıklar yer almaktadır. Nefes darlığı problemi yaşamakta olan kişiler uzman bir doktor tarafından muayene olduktan sonra önemli bir rahatsızlığı yok ise evlerinde de kendileri tedavi süreci uygulayabilmektedir

Hamilelikte Nefes Darlığı

Hamilelik döneminde anne adaylarının en sık karşı karşıya gelmekte olduğu sorunlardan birisi de nefes darlığıdır. Hamilelik döneminde meydana gelen nefes darlığı problemi geçici bir durumdur. Hamilelik öncesinde hiçbir nefes darlığı problemi yaşamayan kişiler hamilelik döneminde bebeğin anne karnı içerisinde büyümesi ile diyaframa baskı uygulaması gibi sebeplere bağlı olarak hamilelikte nefes darlığı problemi yaşayabilmektedir. Nefes darlığı problemi genel olarak hamilelik döneminin 3. ayında başlar ve hamileliğin son aylarında bebeğin doğum kanalına inmesi ile birlikte hafiflemeye başlar. Hamilelik döneminin sonlanması ile birlikte bayanlardaki nefes darlığı problemi de son bulmaktadır. Düzenli olarak yapılan egzersizler hamilelik döneminde yaşanmakta olan nefes darlığı problemine karşı en etkili çözüm yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir

nefes darlığı

Sinirsel Ve Psikolojik Nefes Darlığı

Nefes darlığı genellikle kişilerde sinirsel olarak görülebilmektedir. Sinirsel ve psikolojik nefes darlığı genel olarak strese bağlı olarak aniden ortaya çıkabilmektedir. Sinirsel ve psikolojik nefes darlığı kısa sürelidir ve kendiliğinden geçebilmektedir. Sinirsel nefes darlığı korkulacak bir durum söz konusu değildir ancak bazı insanlar nefes darlığı ile karşı karşıya geldiğinde panik ve korku yaşayarak kendilerini daha zor duruma sokabilmektedir. Korku durumu ve endişe sinirsel ve psikolojik nefes darlığı yaşamakta olan kişilerin çevreye karşı sergilemekte oldukları belirgin davranışlar olarak bilinmektedir.
Sürekli olarak nefes darlığı yalamakta olan bir kişi doktora muayene olduysa ve muayenede herhangi bir rahatsızlık durumu söz konusu değil ise, nefes darlığı yaşandığı anda aynı zamanda çarpıntı da yaşanıyor ise ve göğüs üzerinde sürekli olarak batma ve ağırlık gibi durumlardan şikayet ediliyor ise bu durum sinirsel ve psikolojik nefes darlığının başlıca belirtileri arasında yer almaktadır.

Kalp Çarpıntısı Ve Nefes Darlığı

Kalp çarpıntısı ve nefes darlığı her insanda gözlemlenebilmekte olan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Kalp çarpıntısı durumu söz konusu olduğunda kişi kendi kalp atışını kolay bir şekilde hissedebilmekte ve kalp olduğundan daha hızlı bir seviyede atmaktadır. Her insanda meydana gelebilen kalp çarpıntısı ve nefes darlığı özellikle hamilelik döneminde kadınların sıklıkla karşılaşmakta olduğu durumların başında gelmektedir. Kalp çarpıntılarının başlıca belirtileri arasında kalpte tekleme ve ritim bozukluğu, göğüs sıkışması, göz kararması, baş dönmesi ve terleme gibi durumlar gözlemlenebilmektedir. Kalp çarpıntısı ruhsal ve fiziksel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Kalp çarpıntısı ve nefes darlığı problemi özellikle kilo problemi olan kişilerde sıklıkla ortaya çıkabilmektedir. Bu sebepten dolayı kalp çarpıntısı ve nefes darlığına karşı alınabilecek tedbirlerin başında beslenme düzeni gelmektedir. Beslenme düzenine dikkat etmek ve dengeli beslenmek sağlık açısından büyük ölçüde önem taşımaktadır.
Nefes darlığına karşı alınabilecek bazı tedbirler; kapalı ortamlardan uzak durmak, stresli ve gerin ortamlarda bulunmamak, baharat tüketimini azaltmak, uyurken yüksek yastık kullanmaya özen göstermek, düzenli olarak spor yapmak, nefes egzersizleri ile daha iyi bir şekilde nefes alıp vermeyi öğrenmek, sigara tüketimini azaltmak hatta mümkünse sigarayı tamamen bırakmak ve bol su tüketimi nefes darlığına karşı evde alınabilecek başlıca önlemler arasında yer almaktadır. Aldığınız başlıca önlemler nefes darlığını tamamen ortadan kaldırmasa da en azından nefes darlığı problemini daha kolay bir şekilde atlatmanıza yardımcı olmaktadır.

Duruş pozisyonu da nefes darlığına büyük ölçüde etki etmektedir. Bu sebepten dolayı özellikle otururken dik bir şekilde oturmaya özen göstermenizde büyük fayda olacaktır.

Nefes Darlığı Neden Olur

Nefes darlığı oluşumunu etkilemekte olan pek çok faktör bulunmaktadır. Nefes darlığı aniden hiç beklenmedik bir anda oluşabilmekte ve bazen kişilere zor anlar yaşatmaktadır. Nefes darlığı stres, sinir, uyku düzeninde bozukluk, kansızlık, kalp rahatsızlıkları, kafein tüketiminin fazla olması, alkol tüketimi ve vitamin eksikliğine bağlı olarak kaynaklanabilmektedir.
Nefes darlığı problemi normal bir durum olarak görülmekte olsa da yine de sık tekrarladığı durumlarda mutlaka doktora danışılması gerekir.

Nefes Darlığı Sebepleri

Nefes darlığı özellikle kronik bir rahatsızlık yok ise stresten ve sıkıntıdan kaynaklanmaktadır. Günlük hayatta yaşanmakta olan olaylar nefes darlığına sebep olan en büyük etkenler arasında yer almaktadır. Stresli bir iş ortamı da nefes darlığı problemine sebep olabilmektedir.
Nefes darlığı yaşamakta olan kişiler nefes alabilmek için farkında olmadan kendilerini nefes alabilmek için zorlar. Bu da kişilerde daha sonra göğüs ağrıları gibi sıkıntılara yol açabilir. Nefes darlığı sebepleri kafein ve uyarıcı madde tüketiminde de sıklıkla gözlemlenebilmekte olan bir rahatsızlıktır.

Nefes Darlığı Tedavisi Nefes Darlığı Nasıl Geçer

Nefes darlığı bir rahatsızlıktan ve hastalıktan dolayı kaynaklanmıyor ise kişinin kendi uğraşları ile de tedavi edilebilmektedir. Nefes darlığı yaşamakta olan bir kişi öncelikle sakin olmalı ve nefes darlığının geçici bir durum olduğunun bilincinde olmalıdır. Panik durumu söz konusu olduğunda kişi o an ne yapacağını bilemez ve ortaya daha kötü sonuçlar çıkabilir. Kişi sakin olup nefes egzersizleri yaparak rahatlayabilir. Bunun yanı sıra aynı zamanda beslenme düzenine dikkat etmek, sigara tüketimini en az seviyeye düşürmek ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak, spor yapmak, stresten uza durmak ve bol yürüyüş yapmak nefes darlığı problemine karşı alınabilecek en iyi önlemler arasında yer almaktadır.

Nefes Darlığı İçin Hangi Bölüme Gidilir

Nefes darlığı sürekli olarak karşılaşılmakta olan bir durum olsa da bazen altında ciddi derecede önemli rahatsızlıklar barındırabilmekte ve önemli rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Bu sebepten dolayı nefes darlığı problemi ile sık sık karşı karşıya gelmekte olan kişilerin mutlaka doktora gözükerek muayene olması gerekmektedir.

Nefes darlığı rahatsızlığı göğüsten kaynaklanmakta olan bir rahatsızlık olduğundan dolayı hastanede göğüs cerrahi ya da kardiyoloji bölümüne giderek muayene olmak gerekir. Uzman doktor tarafından gerekli muayene ve tahliller yapıldıktan sonra nefes darlığının neden kaynaklandığı kolay bir şekilde tespit edilebilir ve gerekli tedavi uygulamaları başlatılır.

Bazı kişiler nefes darlığının geçici bir durum olduğunu düşünmekte ve doktora gitmeyi ertelemektedir. Ancak nefes darlığı probleminde doktora gidilmemesi ciddi rahatsızlıklara yol açabilmekte ve durumun çok daha kötüye gitmesine yol açabilmektedir. Özellikle guatr hastalığı ameliyatının sonrasında kişilerde kalıcı ya da geçici olarak nefes darlığı problemleri gözlemlenebilmektedir.

Yazar Bilgileri

admin [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap