Sağlık 5 Mayıs 2018, 15:53

Peeling Nedir?


Peeling, suratın üst katmanını arınmak, ölü tenlerden, siyah noktalardan ciltteki siyah noktalardan kurtulma yolları ve lekelerden temizletmek emeliyle cilde uygulanan bir usuldür. Surat bölgesine, bedene ve ellere uygulanabilir. Peelingin üç çeşidi vardır, bunlar; yüzeysel, orta derinlikte ve derin peelingdir. Yüzeysel kimyevi peeling; kuru cildin tertip etmesi, sivilce rehabilitasyonu, hamilelik kirlerinin, buruşuklukların, yaşlılık ve güneş kirlerinin giderilmesinde kullanılır.

Bunlardan başka ölü hücrelerin birikimini yasaklamak, nem oranını artırmak, cildi tazelemek ve cildin mat emeliyle de uygulanır. Orta dereceli peeling; daha derin buruşukluk ve kirlerin, güneşin vermiş olduğu zararın giderilmesi için kullanılır. Bir müddet günlük yaşamdan uzaklaşmak gerekmektedir.

Derin peeling; ağır güneş zararı, iltihaplı sivilce-yara izleri ve kirleri, derin buruşuklukların giderilmesi emeliyle kullanılır. Bütün iyileşme sağlanana kadar bakım ve pansuman gerektirir. Çok ender ve özel şartlarda seçim edilmektedir.

Peeling Nedir?

İnsan suratı, tıpkı el ve ayaklarda olduğu gibi gün içerisinde lekeye, toza ve muhtelif hasarlılara maruz kalmaktadır. Tenin üzerinde bir doku oluşturan bu lekeler gözenekleri tıkar ve sivilce yaradılışına neden olurlar. Cilt, aşınmakta, solgun ve mat renkte görünmektedir. Solgun ve mat görünümlü ciltleri daha önceki haline getirmek, teni canlandırmak, cildi gençleştirmek, sivilce izlerini yok etmek için kimyevi solüsyonların surat bölgesine uygulanması harekâtıdır.

Peeling Nasıl Yapılır?

  • Şayet surat peelingi yapılacaksa bunun için en uygun zaman uyku evvelidir. Suratınızı iyice arının, peelingi suratınıza uygulayıp, 1-2 dakika dairesel hareketlerle masaj yapın. Harekât bittiğinde suratınızı yıkayın. Sonrasında ıslatıcı bir krem kullanın.
  • Uygulama sonrası cilt taze ve yumuşak olmalıdır. Ortaya çıkan kızarıklıklar bir müddet sonra kendiliğinden geçecektir. Fakat kızarıklıklar geçmez, cildinizde yanma ve kaşıntı sezersiniz bu mahsulün size uygun olmadığını bildirir.
  • El ve ayak peelingi manikür-pedikür esnasında, beden peelingi duş veya sonrasında kullanılabilir.
  • Bu usulü haftada en az 1-2 defa yapmalısınız. Şayet yapılmazsa, cildinizin kendini gözetmesini zayıflatmış olursunuz. Kuru ciltler için bu daha ehemmiyetlidir.
  • Duyarlı ve sivilceli cildi olanların daha dikkatli davranması önerilir. Haftada en fazla 1 kere uygulanmalıdır.
  • Peeling yaparken banyo lifi veya masaj eldiveni kullanabilirsiniz. Böylece bedeninizin erişemeyeceği yerlere bu sayede erişebilirsiniz.
  • Peeling mahsulleri kimyevi madde kapsadığından göz etrafına uygulanmamalıdır.
  • Olanaklarınızla da peeling yapabilirsiniz. İçtiğiniz kahvenin telvesini veya kuru kahvenin içerisine bir ölçü bal karıştırarak suratınıza hafif değişlerle masaj yapabilirsiniz. Ardından durulama yaptığınızda cildinizin ne kadar yumuşacık olduğunu siz de fark edeceksinizdir.

Peelingin Faydaları Nelerdir?

Güneşin ve yanığın oluşturduğu buruşuklar, karaciğer kirleri, çiller, güneşe ve yaşa bağlı olan kirler, yüzdeki kabuklu kızarıklık, koyu kirler, hamilelik kirleri gibi meseleler bu yöntem ile düzenlenebilir hatta iyileştirilebilir. Görünen iltihaplı sivilcede iyileşme ve iltihaplı sivilce izlerinde düzenleme sağlar. Tende oluşan ceddilmenin ardından yeni ve sıhhatli ten kazanç, cildin dokusu ve rengi daha muntazam ve homojen bir vaziyette olur. Ancak, tendeki rahatlama ve sarkmaları düzenlemez. Gözkapağı düşüklüğünü gidermede tesirlidir. Derin çukur ve yaralarda muhakkak bir noktaya kadar dayanakçı olabilir ancak minik izlerde oldukça tesirlidir. Cildin üzerindeki hücrelerin yapısını kumpaslar ve oksijen almasını sağlar. Cildin kalınlığını eksilttiği için derinlemesine paklik sağlar.

Peeling Öncesi ve Sonrası

Peeling uygulanacağı zaman cildinizi tahriş edebilecek uygulamalardan sakınmak gerekir. Sir ağda gibi cildinizi tahriş edebilecek harekâtlar önerilmez. Peeling evveli ve sonrasında yoğun güneşlenmeden sakınılmalıdır. Peeling uygulamasını konutunuzda elinizin altındaki malzemelerle yapabilirsiniz. Ancak süratli ve kesin netice almak istiyorsanız bu alanda uzmanlaşmış bir doktordan destek almanız daha tehlikesiz olacaktır. Hatta bu uygulamalar için faaliyet gösteren bir hayli hoşluk merkezi, muayenehane hizmet vermektedir. Cilt ve beden sıhhatiniz için bir müessese seçmeden evvel ayrıntılı bir araştırma yaparak, eminliğini onaylamanız doğru olacaktır.

Yazar Bilgileri

admin [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap