Sağlık 5 Ocak 2018, 02:55

Sinirsel Nefes Darlığı


Geçici olarak aniden belirti göstermekte olan nefes darlığı sinirsel olarak da gerçekleşebilmektedir. Günümüzde özellikle genç kesimlerde rastlanmakta olan sinirsel nefes darlığı stres ve gerginliğe bağlı olarak ortaya çıkan anlık bir durumdur. Sinirsel nefes darlığı diğer adı ile hava açlığı olarak da bilinmektedir.

Sinirsel nefes darlığı olan kişilerde panik ve endişe gibi psikolojik durumlar gözlemlenebilmektedir. Sinirsel nefes darlığı anlık olarak ortaya çıkabilmekte ve kısa süre içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir. Kafaya takılan sorunlar, sinirlenme ve psikolojik olarak kaynaklanmakta olan sinirsel nefes darlığı durumunda panik yapmamak ve sakince nefes almaya çalışmak gerekir. Sinirsel nefes darlığı olan hastaların çoğunda panik söz konusudur. Hastanın eğer nefes darlığına sebep olabilecek başka bir rahatsızlığı yok ise bu durumun geçici olduğu konusunda bilinçlenmesi ve bu durumu normal karşılaması atakları daha kolay bir şekilde geçirmesine yardımcı olacaktır. Çünkü sinirsel nefes darlığı tamamen psikoloji ile birbirine bağlantılıdır.

Sinirsel Nefes Darlığının Belirtileri

Sinirsel nefes darlığı anlık olarak yaşanan bir rahatsızlıktır. Nefes darlığı esnasında hasta hiçbir şekilde nefes alışverişi yapamaz ve zor anlar yaşayabilir. Bu durum tamamen kişinin ruhsal sağlığına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Kişinin ne zaman nefes darlığı yaşayacağı belli olmaz ve her an bu sorun ile karşı karşıya gelebilmektedir. Korku, huzursuzluk ve sürekli endişeli davranışlar sinirsel nefes darlığı yaşamakta olan hastaların başlıca sergilemiş oldukları davranışlar arasında yer almaktadır. Sinirsel nefes darlığının belirtilerinden bazılarına şöyle bir göz atacak olursak;

 • Derin nefes alabilmek için kişinin kendini zorlaması.
 • Nefes darlığı ile beraber aynı zamanda çarpıntı ve ağız kuruluğu gibi belirtilerin gözlemlenmesi.
 • Soğuk havalarda nefes alma zorluğu yaşamak.
 • Bulunduğunuz ortamdaki havanın size yetersiz gelmesi ve daralma gibi problemler.
 • Nefes darlığı sebebini araştırmak için yapılmakta olan tahlillerde kalp, böbrek ve akciğerlerde herhangi bir sorun görünmüyorsa.
 • Göğüs bölgesi üzerinde sürekli olarak baskı ve ağırlık gibi hislere kapılma.
 • Boğazda meydana gelen düğümlenme durumu.

Yukarıdaki durumlar ile sık sık karşı karşıya geliyorsanız sinirsel nefes darlığı olabilme ihtimali yüksektir.

Sinirsel Nefes Darlığı Nasıl Geçer

Sinirsel nefes darlığı yaşamakta olan kişiler öncelikle sakin olmalı ve panik yapmamalıdır. Nefes ilk olarak rahat bir şekilde içte tutulmalı ve sonrasında üçe kadar sayılıp nefes yavaşça verilmelidir. Bu şekilde bir vücutta ve kaslarda gevşeme meydana gelerek rahatlama sağlanabilir.

Gün içerisinde yapacağınız nefes egzersizleri ile doğru nefes alma yöntemlerinizin gelişmesini sağlayabilirsiniz. Sinirsel nefes darlığı problemi ile sık sık karşı karşıya gelen kişiler evde bitkisel tedavi yöntemleri ile de kendilerine tedavi uygulayabilirler. Bunun yanı sıra nefes darlığı olan kişiler sigara tüketiminden ve sigara içilen ortamdan uzak durmalıdır.

Yürüyüş yapmak da sinirsel nefes darlığına iyi gelen yöntemler arasında yer almaktadır. Düzenli olarak yapılmakta olan yürüyüşler vücudu rahatlatır ve dayanıklılığı arttırmaya yardımcı olur.

Sinirsel Nefes Darlığının Sebepleri

Sinirsel nefes darlığı yaşamakta olan bir kişi dilediği gibi nefes alamaz ve nefes almaya çalışırken göğsünün üzerinde bir baskı ya da batma hisseder. Sinirsel nefes darlığının başlıca sebepleri arasında stres yer almaktadır. Sürekli stres altında olmak kişilerde zamanla bu tür hastalıklara yol açabilmektedir.
Nefes alamayan kişi kendini nefes almak için zorlar ve göğüs kaslarını kullanır. Bu da kişinin göğüs bölgesinde arılara ve sancılara sebep olabilmektedir. Bu durum geçicidir ve anlık saplantılar halinde gözlemlenmektedir. Stresten uzak ortamları tercih etmeniz bu hastalığın en iyi tedavi yöntemlerinden biridir.

Yazar Bilgileri

admin [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar (1)

 1. Abdurrrahman

  Merhaba ben de bu dediniz sorunlari yasiyorum ve surekli derin nefes alamaya calisiyorum ve alamiyorum sadece derin nefesin gogus bolgesine kadar geldi hissede biliyorum karin bolgesine ulasmiyor ve ben surekli almaya calisitikca hic alamiyorum ben turk silahli kuvvetlerinde gorev yapmaktayim askerlige basldigim ve bu iki ay sonra basldi hangi doktara gorunmem lazim yardimci olursaniz sevinirim kolay gelsin iyi günler

  Cevapla

Yorum Yap