Sağlık 6 Mayıs 2018, 20:30

Uykusuzluk Neden Olur


Uykusuzluk ve gündüzleri uykulu hal performansınızı minimize eder. O nedenle düzenli uyku almaya ve gerekirse bu durumu çözmek için tedavi olmaya çalışmak en iyi yoldur. En sık bildirilen uyku ile ilgili problemler uykusuzluk ve aşırı gündüz uyku halidir. Az uyumak ya da çok ama kalitesiz uyku ( delikli uyku) enerjinizi toplamanızı ve güne dinç başlamanızı engeller. Eğer uyku yeteri kadar alınmadıysa, insanlar gün boyunca stresli yorgun ve verimsiz olurlar. İşlerini normal şekilde göremezler. yaratıcılıkları azalır. Konsantrasyon zorlukları yaşarlar. Uykusuzluk veya EDS sıkıntısı çeken insanlar gündüzleri uykulu, yorgun ve huzursuzdurlar ve aktivitelerini yoğunlaştırmakta ve yerine getirmekte güçlük çekmektedirler. EDS’li insanlar iş veya araba kullanırken uyuyabilirler.

Uykusuzluk türleri

Uykuya dalma zorluğu (ilk uykusuzluk): genellikle insanlar, rahatlamak için zihinsel olarak gevşeyemedikleri ve düşünmeye ve endişelenmeye devam ettiklerinde uyuya kalırlar. Bazen vücut genellikle uyku için normal kabul edilen saatte uyumaya hazır değildir. Yani, gecikmiş uyku fazı bozukluğu, vardiyalı çalışma bozukluğu ve sendrom gibi birçok sirkadiyen uyku ritmi bozukluğunda olduğu gibi vücudun iç saati dünyanın ışık / karanlık döngüsü ile senkronize olmadığından bu tür sorunlar meydana gelir. Uykuya dalmak ve erken uyanma (uyku-uykusuzluk): Bu tür uykusuzluğa sahip bireyler normal uykuya dalarlar, ancak birkaç saat sonra uyanırlar ve kolayca uyuyamazlar. Bazen yetersiz ve huzursuz bir uykuya girer ve ayrılırlar. Uykuya devam eden yaşlılar, bir iki saat sonra uyanırlar ve sabaha kadar uyuyamazlar. Belirli maddeleri (kafein, alkol veya tütün gibi) kullanan veya bazı ilaçları alan insanlarda uyku bozukluğu görülmektedir.

  • Öğleden sonra veya akşamları kafeinli içecekler içmek gibi kötü alışkanlıklar uyku düzenini bozar. gece geç saatlerde fiziksel aktivite yapmak uykunuzu kaçırır.
  • Ruhsal bozukluklar, özellikle duygudurum sorunları, anksiyete ve madde kullanımı uyku düzenini bozar.
  • Kalp ve akciğer bozuklukları, kasları veya kemikleri etkileyen bozukluklar veya kronik ağrı gibi diğer bozukluklar uyku düzenini bozar.
  • Stres uyku düzenini bozar.
  • Uykusuzluk ve aşırı endişe psikofizyolojik uykusuzluk uyku düzenini bozar.

Beyin fonksiyonlarını etkileyen birçok ilaç (psikoaktif) uyku sırasında anormal hareketlere neden olabilir ve rahatsız edebilir. Genellikle uykusuzluğu tedavi etmek için reçete edilen sedatifler, sinirlilik ve ilgisizliğe neden olabilir ve zihinsel berraklığı azaltır. Ayrıca, birkaç gün boyunca bir sedatif alındığında, kesik ani uyku sorunu aniden şiddetlendirebilir. Aynı zamanda başka rahatsızlıkları (kalp hastalığı gibi) olan veya özel ilaçlar alan kişilerde de uyku bozukluğu görülür. Bu bozukluk yüzeyde nefes almayı ya da gece boyunca tekrar tekrar keser. Periyodik bacak hareketi bozukluğu uyku sırasında tekrarlanan seğirme uykudan uyanmaya ve uyku düzenini bozmaya yol açar.

Ne Zaman Doktora Görünmeli

• Araç sürüş sırasında veya diğer olası tehlikeli durumlarda uykuya dalmak.
• Uyarı olmadan sık sık uykuya dalmak.
• Uyku sırasında nefes almayı bırakma veya nefes darlığı veya boğulma hissi ile uyanma
• uyurgezerlik.
• Sürekli değişen bir kalp ya da pulmoner bozukluk .
• Sürekli kas güçsüzlüğü atakları (sürekli katapleksi).
Yakın zamanlı bir inme geçirildiyse doktora başvurulmalıdır.

Yazar Bilgileri

admin [email protected]
Yazar, henüz hakkında herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmamış.

Yorum Yap